Faktori rizika za srčana oboljenja kod žena kreću se od stresa do onog naslednog i imaju ključnu ulogu u zdravlju žene.
Da bi izbegle obolevanje, veoma je važno da žene shvate koji su to faktori rizika povezani sa srčanim oboljenjima i koje su preventivne mere o kojima treba voditi računa.
Dijabetes pogoduje nastanku srčanih oboljenja kod žena.
– Iako žene obično obole od srčanih bolesti oko 10 godina kasnije od muškaraca, dijabetes poništava tu prednost. Kod žena koje su već imale srčani udar, dijabetes udvostručuje rizik od drugog srčanog udara i povećava rizik od srčane insuficijencije – navodi se u Izveštaju sa Harvarda.
Žene su sklonije gojaznosti od muškaraca, posebno u fazi menopauze.
Gojaznost je plodno tlo za nekoliko bolesti koje mogu imati smrtni ishod, među kojima su srčana oboljenja. Prema zdravstvenim izveštajima, gojaznost povećava rizik od srčanih oboljenja kod žena za 64 odsto više nego kod muškaraca.
Menopauza je još jedan razlog zašto mnoge žene imaju nezdrav nivo holesterola u kasnijoj dobi. Visok holesterol ili prisustvo više lošeg holesterola u telu je jedan od glavnih faktora koji podstiču rizik od srčanih komplikacija.
– Povišeni trigliceridi su važan faktor koji doprinosi kardiovaskularnom riziku kod žena. Čini se da su nizak HDL i visoki trigliceridi jedini faktori koji povećavaju rizik od smrti od srčanih bolesti kod žena starijih od 65 godina – objasnili su stručnjaci sa Harvarda.
Osim kućnih poslova, žene se uglavnom ne bave fizičkom aktivnošću. Nedostatak fizičke aktivnosti razlog je što je ogroman broj umrlih od nezaraznih bolesti. Zdravstvene agencije izrazile su zabrinutost zbog zdravstvenih ustanova koje su obavezne da zadovolje potrebe ljudi s obzirom na sve veću učestalost bolesti poput srčanih oboljenja, dijabetesa i drugih.
Bez obzira na pol, pušenje i konzumacija alkohola povećavaju rizik od srčanih oboljenja kod ljudi. Nekoliko studija pokazalo je da je veća verovatnoća da će žene razviti kardiovaskularne komplikacije od muškaraca ako redovno puše.
Pored ovih, drugi faktori kao što su slučajevi srčanih oboljenja u porodici, prisustvo autoimunih bolesti, depresija i stres, apneja u snu, hipertenzija povezana sa trudnoćom, gestacijski dijabetes, peripartalna (postporođajna ili povezana sa trudnoćom) kardiomiopatija takođe povećavaju rizik od srčanih bolesti kod žena.
Naravno da je odgovor na ovo pitanje – zdrav život.
Treba paziti na svoju ishranu, jer – vi ste ono što jedete. Ne konzumirajte vansezonsko voće i povrće jer se uzgajaju veštački kako bi se ispunili komercijalni zahtevi trgovaca.
Bavite se fizičkim aktivnostima jer to održava telo živim.
Oslobodite se stresa, jer anksioznost nosi brojne bolesti a da ih nismo ni svesni.