Kora pomorandže bogata je biljnim vlaknima, vitaminom C i polifenolima koji jačaju imunitet, pomažu našem organizmu da se izbori sa upalama. Sve više stručnjaka smatra da ovaj deo pomorandže ne bi trebalo bacati. Jedna kašičica kore pomorandže od 6 grama, zadovoljava 14 odsto dnevnih potreba za vitaminom C, kojeg ima tri puta više u kori nego pulpi i soku pomorandže.
Neke studije tvrde da namirnice bogate biljnim vlaknima i vitaminom C, štite srce i stomak, pa čak i da zaštitno deluju protiv nekih oblika karcinoma. Kora pomorandže sadrži i vitamin A, folate, riboflavine, tiamine, vitamin B6 i kalcijum. Istraživanja navode da je polifenolom posebno bogata kora voćke. Smatra se da je kora pomorandže dobar izvor polifenola hesperidina i polimetoksiflavona, koji se sve više proučavaju zbog njihovih potencijalnih antikancerogenih efekata.
Skoro 90 odsto esencijalnih ulja u kori pomorandže sastoji se od limonena koji ima antimikrobno dejstvo, a proučava se i zbog mogućih antiinflamatornih i antikancerogenih svojstava, na primer kada je u pitanju rak kože.
I pored dosta prednosti kora od pomorandže mogla bi da ima i neke štetna dejstva, pre svega zbog pesticida koji se koriste za zaštitu roda pomorandže od plesni i insekata. U samoj pomorandži ima veoma mali procenat pesticida koji se često ne mogu otkriti, dok kora sadrži znatno veće količine. Brojne studije dovode u vezu namirnice sa ostacima pesticida sa većim rizikom od pojave raka i hormonskog disbalansa.
Ovaj negativi efekat, ipak, je povezan sa stalnom izloženošću velikim količinama pesticida, a ne sa relativno malim procentom, koji se može naći u voću i kori pomorandže. Savet je zato da pre upotrebe, pomorandže dobro operete pod mlazom tople vode, kako bi se uklonili mogući tragovi pesticida.
Kora pomorandže bi zbog jake teksture i visoke koncentracije biljnih vlakana mogla kod nekih osoba da dovede do poteškoća sa varenjem. Konzumiranje veće količine može biti uzrok nelagodnosti u stomaku, grčeva i podrigivanja.
I pored toga što je sama voćka veoma prijatnog ukusa, kora može biti previše tvrda. Kombinacija gorkog ukusa i čvrste teksture, nije ukus koji privlači većinu osoba.
Savet je da se kora koristi u malim količinama, kako bi se sprečili stomačni problemi. Kora pomoradže može se iseckati na sitne trakice i dodati salatama, smutijima, jogurtu, marinadama, kolačima. Bitno je samo dobro oprati koru.