Jutarnji stres, često praćen osećanjem anksioznosti u iščekivanju novih radnih i porodičnih obaveza realnost je za veliku većinu osoba. Jutarnji stres je nekada nemoguće izbeći, ali stručnjaci navode da postoje i nesvesne svakodnevne navike zbog kojih se ujutru osećamo anksiozno.
Zašto smo ujutro umorni?
Popularno nazvan „hormon stresa“, kortizol raste u jutarnjim satima i priprema nas za novi radni dan. Stručnjaci naglašavaju da kortizol ima višestruko važnu ulogu u našem organizmu, jer nas razbuđuje, reguliše nivo šećera u krvi, pruža telu mogućnost da odgovori na stresne situacije.
– Posle sna organizam doživljava stres u jutarnjim satima, dok se u isto vreme ubrzano pripremamo za dnevne obaveze. Nesvesne loše navike, kao što su odlazak na spavanje i buđenje u različito vreme, produbljuju jutarnji stres. U ovakvim okolnostima dodatno se pojačava lučenje kortizola, pa je i buđenje u različito doba dana dodatni teret za telo. Ukoliko se jednog dana probudimo u 5 ujutru, sledećeg u 8 sati, pa potom u 10 sati ujutru, nećemo omogućiti telu da se pripremi na dobar način na rast kortizola u jutarnjim satima – kaže Elizabeth Shirtcliff, istraživač i profesor u Centru za neuronauke i psihologiju sa Univerziteta u Oregonu.
Ova loša navika, kako objašnjava Shirtcliff dovodi do jutarneg osećaja umora, stresa i anksioznosti. Lek je da uvek idemo u isto vreme na spavanje i da se u isto vreme budimo, čak i vikendom i tokom odmora.
Jutarnji stres produbljuje i žurba
Za veliku većinu osoba jutro je doba dana kada se najviše žuri, kortizol raste, nivo stresa je sve veći, posebno ako nismo dovoljno spavali, pa odlažemo za 5 ili 1o minuta ustajanje iz kreveta. Sve ovo doprinosi dodatnoj haotičnosti, kada se samo na brzinu obučemo, umijemo, operemo zube i samo popijemo kafu.
Proveravanje poruka
Izveštaj o broju poginulih u nekoj saobraćajnoj nesreći ili katastrofi, već je skoro sastavi deo jutarnje rutine za veliku većinu ljudi na svetu. Bombardovanje lošim informacijama, koje ćemo sigurno u jednom u toku 24 sata čuti, nije dobar način da započnemo radni dan. Provera broja lajkova na društvenim mrežama, naslova i mejlova može da nas optereti, oduzme dosta vremena i dodatno umori.
Neispavanost je uvek u senci jutarnjeg stresa
Jutarnji stres je često praćen lošim snom ili nedovoljnom količinom sna. Kvalitetan san od 7 do 8 sati omogućava postepeni porast kortizola i najbolju moguću pripremu za novi dan. Veliki je problem kada se noći praćene malom količinom sna ponavljaju i nadovezuju jedna na drugu. Dovoljno kvalitetnog sna je nekada najbolji lek za jutarnji osećaj anksioznosti.
Kafa na prazan stomak
Kafa i cigareta na prazan stomak, često, su načini da se započne radni dan. Veliki je problem kada se jutro ne završava samo jednom šoljicom kafe, već dodatnim dozama kofeina koje su često okidač za anksioznost. Kofein može da nas razbudi, ali i da prouzrokuje jutranji stres. Bitno je naglasiti da sve osobe ne podnose u istoj meri veće doze kofeina. Stručnjaci klinike Mayo naglašavaju da je 400 miligrama kofeina preporučena dnevna doza kofeina za odrasle osobe.
Dodatne količine kofeina kod većine osoba mogu da prouzrokuju dehidraciju, a kod nekih i probleme sa spavanjem. Nevolja je kada se kofein pije na prazan stomak, jer onda nećemo samo imati problema sa mogućom anksioznošću, već i želucem.
Ne mogu, nije mi ni do čega
U slučaju da pored svega navedenog, dan započnete i mišlju „ne mogu“, ili „nije mi ni do čega“, dodatno ćete upropastiti jutro i predstojeći dan. Lamentiranje nad „životom i sudbinom“ , umesto preuzimanja konkretnih koraka koji vode ka rešavanju problema, samo će pojačati stres. „Čovek je osuđen na slobodu; kada je jednom bačen u ovaj svet, odgovoran je za sve što čini“ pisao je filozof Žan Pol Sartr.
Zdrava komunikacija sa drugim osobama, druženje, ali i vreme koje ćemo da izdvojimo samo za nas nekada su dobar način da se izborimo sa teškim jutrima. Dobra ishrana, redovna fizička aktivnost, takođe, su neki od načina na koje možemo da se izborimo sa osećajem anksioznosti. Psiholozi navode da nam u svemu mogu da pomognu i male pripreme za jutro, utoliko što ćemo barem pre spavanja pripremiti odeću za sledeći radni dan.