Naslovna / Zdravlje

Hemoglobin A1C dobar je način praćenja šećera ipak ima i neka ograničenja: Kada su moguće lažno povišene vrednosti

Priredio/la: D. T.|15:00 - 25. 11. 2024.

U slučaju da se vrednosti A1C i glukoze ne poklapaju, lekar može da posumnja u lažne rezultate i savetuje dodatna ispitivanja

A1C hemoglobin upotreba vitamina C može da dovede do netačnih vrednosti A1C, u zavisnosti od toga da li laboratorija koristi elektroforezu ili hromatografiju Foto: Shutterstock

Test hemoglobin A1C dobar je način za praćenje šećera u krvi i dijagnostiku dijabetesa, ima svoje prednosti, ali i neka ograničenja. Lekari naglašavaju da ovaj parametar ne može da zameni redovnu kontrolu šećera, već može da bude samo njena dopuna. Moguće je da ponudi i lažne vrednosti. Pojedine bolesti i upotreba lekova deluju u nekim situacijama na vrednosti  A1C.

Šta je glikozilirani hemoglobin A1C?

Glikozilirani hemoglobin A1C (HbA1c) je marker u dijagnostici dijabetesa. Primenjuje se za dugoročnu kontrolu nivoa glukoze u krvi kod pacijenata sa dijabetesom. Koristi se i kako bi se otkrile osobe sa povećanim rizikom od razvoja dijabetesa. Glikozilirani hemoglobin A1C je i alat u praćenju uspešnosti terapije dijabetesa. Pokazuje srednju vrednost šećera u poslednja dva ili tri meseca, ali ne može da obezbedi uvid u kolebanje nivoa šećera tokom dana, niti da ukaže na pad šećera u krvi (hipoglikemija).

U slučaju da se vrednosti A1C i glukoze ne poklapaju, lekar može da posumnja u lažne rezultate i savetuje dodatna ispitivanja.

Koje su normalne vrednosti glikoziliranog hemoglobina A1C?

Normalan nivo hemoglobina A1C iznosi 4 do 5,6 odsto. U slučaju da je nivo od 5,7 do 6,4 odsto, povećan je rizik od dijabetesa, dok vrednosti veće od 6,5 odsto ukazuju na dijabetes.

Ukoliko je rezultat veći, postoji rizik od komplikacija. Za pacijente s dijabetesom preporuka je da HbA1c bude ispod 7 odsto.

Malokrvnost

Malokrvnost koja je posledica nedostatka gvožđa može da utiče na crvena krvna zrnca i vrednosti glikoziliranog hemoglobina A1C. Greške u merenju mogu da se uoče i posle transfuzije krvi, značajnog gubitka krvi, bolesti bubrega ili jetre. Trudnoća takođe utiče na rezultate testa.

Anemija uzrokovana nižim vrednostima gvožđa može da povisi nivo A1C i dovede do simptoma kao što su umor, slabost, otežano disanje, bleda koža. Ovaj oblik malokrvnosti često se viđa kod žena sa obilnim menstrualnim krvarenjima,  kod vegetarijanaca i vegana.

Pogrešna dijagnoza dijabetesa tipa 2

Visok nivo hemoglobina A1C može ukazivati i na pogrešnu dijagnozu dijabetesa tipa 2. Između 4 i 12 odsto osoba s dijagnozom dijabetesa tipa 2, prema nekim istraživanjima, zapravo može da ima latentni autoimuni dijabetes, to jest, oblik dijabetesa tipa 1.

Dijabetes tipa 1,5 (latentni autoimuni dijabetes) može da izazove oštećenje pankreasa usled antitela koja napadaju ćelije koje proizvode insulin. Na nastanak ove bolesti mogu da utiču i genetski faktori. Usled oštećenja pankreasa, kod dijabetesa tipa 1,5, telo uništava beta-ćelije pankreasa, kao što je to slučaj kod tipa 1. Dijabetes tipa 1,5 javlja se u odrasloj dobi, obično kod pacijenata starijih od 40 godina.

Upotreba lekova, vitamina E i C

Lekovi, pomoćna lekovita sredstva i suplementi mogu da deluju na tačnost testa hemoglobina A1C. Primena steroida, pojedinih terapija za karcinom, lečenje hepatitisa ili HIV-a mogu da utiču na hemoglobin ili životni vek crvenih krvnih zrnaca. Moguće je i da konzumacija vitamina E i C ponudi lažne rezultate testa. Preporučuje se da pre testiranja obavestimo lekara o svim lekovima ili suplementima koje koristimo.

Prema istraživanju iz 2013. godine, visoki nivoi vitamina E mogu da podignu nivo A1C. Takođe, upotreba vitamina C može da dovede do netačnih vrednosti A1C, u zavisnosti od toga da li laboratorija koristi elektroforezu ili hromatografiju, pri čemu je moguća lažno povišena ili lažno niža vrednost.

Kako stres deluje na hemoglobin A1C?

Stres može da povisi nivo hemoglobina A1C i dovede do povećanja šećera u krvi i otpornosti na insulin. Hronični stres utiče na hormone koji podižu nivo glukoze. Preporuka je da nastojimo da savladamo hronični stres tehnikama opuštanja, fizičkom aktivnošću i boravkom u prirodi na svežem vazduhu.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo