Fitness

Kalorije se brže troše uz odabranu muziku na treningu: Omiljene pesme kao pomoćno sredstvo za mršavljenje

Priredio/la: Ma.R.

Efekat dužeg vežbanja sa jačom motivacijom koji muzika može da proizvede je posebno važan kod kardio vežbi kao što su trčanje, brzo hodanje ili aerobik

Pojedina istraživanja sugerišu da muzika koju slušamo u toku treninga može indirektno da utiče na trošenje kalorija. Naravno, muzika sama po sebi ne sagoreva kalorije. Ali, može povećati efikasnost treninga i inspirisati vežbače da se više trude. To može dovesti i do većeg trošenja kalorija.

1. Muzika pojačava intenzitet vežbanja, to se odražava na energiju i kalorije

Motivaciona muzika sa bržim tempom (120–140 BPM) često podstiče vežbače da povećaju tempo ili intenzitet. Na primer, dok trčite ili vozite bicikl, možete nesvesno ubrzati pokrete kako biste pratili ritam muzike, što rezultira većim utroškom energije, samim

2. Produžava trajanje vežbanja, što takođe utiče na kalorije

Zabavna, omiljena i motivišuća muzika može da odvrati pažnju od zamora i nelagodnosti, omogućavajući vam da vežbate duže nego što biste inače. Logično, duže vežbanje znači i više potrošenih kalorija.

3. Smanjuje osećaj zamora

Kada muzika odvlači pažnju od fizičkog napora, osećaj zamora se smanjuje, što vam pomaže da ostanete aktivni duže i sa jačim intenzitetom vežbanja. Ovaj efekat je posebno važan kod kardio vežbi kao što su trčanje, brzo hodanje ili aerobik.

4. Poboljšava koordinaciju i efikasnost pokreta

Studije pokazuju da pokreti u ritmu muzike troše manje energije jer telo postaje sinhronizovano s ritmom. Dakle, što duže izdržavate trening visokog intenziteta bez dodatnog napora, to povećava ukupnu potrošnju kalorija.

Šta kažu studije?

Studija iz 2011. godine, objavljena u Journal of Sport and Exercise Psychology, pokazala je da muzika koja na smotiviše može povećati izdržljivost tokom treninga za čak 15 odsto. Istraživanje tima stručnjaka za sportsku psihologiju, otkrilo je da odgovarajuća muzika (sa optimizovanim BPM-om) može poboljšati performanse u aerobnim i anaerobnim vežbama.

Dakle, iako muzika direktno ne sagoreva kalorije, ona može učiniti vežbanje prijatnijim, produktivnijim i intenzivnijim. Sve to zajedno doprinosi većoj kalorijskoj potrošnji. Prednosti slušanja muzike dok vežbamo su brojne. Sve se svode na jednostavnu činjenicu: muzika čini vežbanje lakšim i prijatnijim, omogućavajući nam da se trudimo više nego što bismo to činili u tišini.

Još saveta koji govore u prilog ovim tvrdnjama iz istraživanja

Evo još razloga zašto je dobro spojiti muziku i vežbanje:

  • muzika nam pomaže da održimo ritam vežbanja  (stvara „odgovor na ritam“, objašnjavaju naučnici u časopisu Scientific American)
  • podiže raspoloženje tako što nas dodatno motiviše (studija objavljena u časopisu Frontiers in Psychology pokazala je da ljudi slušaju muziku kako bi poboljšali raspoloženje i postali samosvesniji)
  • muzika odvlači od neprijatnih osećanja („takmiči“ sa fizičkim senzacijama vežbanja: ubrzanim otkucajima srca, znojenjem i osećajem zamora u mišićima, a često pobedi u tome, kaže Scientific American)
  • muzika nas podstiče da se više trudimo (u članku Američkog saveta za vežbanje, potvrđuje se da muzika može povećati izdržljivost tokom treninga za čak 15 procenata)
  • uklapanje sa ritmom tera nas da se više krećemo (studija objavljena u časopisu Brain and Cognition pokazuje da groove stimuliše deo mozga odgovoran za kretanje, doslovno nas terajući da se pokrenemo).
Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru
Pre peruzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.