Ishrana

Keleraba olakšava varenje i umanjuje nadutost: Zašto osobe sa bolestima štitne žlezde ne smeju da je jedu

Priredio/la: Ma.R.

Vlakna u kelerabi doprinose zdravlju digestivnog sistema i olakšavaju rad creva, smanjujući probleme poput zatvora, grčeva i nadutosti

Keleraba je ukusno povrće sa mnoštvom zdravstvenih koristi: od poboljšanja varenja i jačanja imuniteta, do važne uloge u zdravlju kostiju i vida. Međutim, treba je konzumirati umereno kako bi se izbegle moguće tegobe.

Koje hranljive sastojke sadrži keleraba i kakav joj je nutritivni sastav

Keleraba pripada porodici krstašica, a izgleda je sličnog repi. Glavni jestivi deo kelerabe je zadebljalo telo stabljike. Jestivi su i listovi, koji su takođe bogati hranljivim materijama. Što je keleraba manja, to joj je ukus slađi.

Prema navodima Američkog ministarstva poljoprivrede, nutiritivni profil kelerabe težine 100 g je sledeći:

  • kalorije: 27 kcal
  • proteini: 1,7 g
  • ugljeni hidrati: 6,2 g
  • vlakna: 3,6 g
  • kalcijum: 24 mg
  • magnezijum: 19 mg
  • fosfor: 46 mg
  • kalijum: 350 mg
  • natrijum: 20 mg
  • vitamin C: 62 mg
  • beta-karoten: 22 µg
  • folati: 16 µg.

Potencijalne koristi koje ima keleraba: Ne samo zdravlje, već i bolje varenje i mršavljenje

Keleraba ima malo kalorija, a bogata je dijetetskim vlaknima koja usporavaju varenje i produžavaju osećaj sitosti. Takođe, sadrži fitonutrijente poput glukozinolata i karotenoida, koji pomažu u kontroli nakupljanja i taloženja masti. Vlakna u kelerabi doprinose zdravlju digestivnog sistema i olakšavaju rad creva, smanjujući probleme poput zatvora, grčeva i nadutosti. Jedna manja porcija kelerabe sadrži skoro 5 g vlakana, što doprinosi optimalnom varenju i apsorpciji hranljivih materija.

Evo i ostalih dokazanih prednosti.

Keleraba je prijatelj dobrog krvnog pritiska

Jedna manja porcija kelerabe obezbeđuje više kalijuma nego prosečna banana, što pomaže u regulaciji krvnog pritiska. Kalijum deluje kao vazodilatator, smanjujući stres i naprezanje krvne sudova i arterija.

Bogatstvo antocijanina

Ljubičasta sorta kelerabe posebno je bogata antocijaninima, koji mogu smanjiti rizik od srčanog udara i ukočenosti arterija.

Poboljšani vid i zdravlje očiju

Beta-karoten iz kelerabe pretvara se u vitamin A, koji pomaže u očuvanju zdravlja očiju, smanjuje suvoću oka i poboljšava noćni vid.

Jačanje imuniteta

Vitamin C iz kelerabe važan je za funkcionisanje imunskog sistema, pomažući organizmu da se bori protiv infekcija. Takođe, doprinosi zdravlju kože povećavajući hidrataciju i sintezu kolagena.

Čvršće kosti

Zahvaljujući visokom sadržaju kalcijuma i magnezijuma, keleraba doprinosi čvrstoći kostiju i smanjuje rizik od preloma i osteoporoze.

Kako se priprema i konzumira keleraba i koji su neželjeni efekti prekomerne konzumacije

Pre upotrebe, kelerabu je potrebno dobro oprati i oguliti debelu spoljašnju koru. Manje kelerabe su slađeg ukusa, dok veće imaju više gorčine. Može se kuvati, peći, pržiti ili pasirati. Stabljike i listove najbolje je koristiti u salatama.

Keleraba sadrži tiocijanate, koji mogu ometati apsorpciju joda. To može biti problematično za osobe sa poremećajima rada ili bolestima štitne žlezde. Prekomerna konzumacija često izazva i gastrointestinalne tegobe poput nadimanja, mučnine ili dijareje, zbog visokog sadržaja vlakana. Važno je biti umeren i iskoristiti maksimum hranljivih sastojaka, bez izazivanja neželjenih efekata.

Kako čuvati kelerabu?

Listove je potrebno odvojiti od stabljike i čuvati u frižideru 3–4 dana, dok se stabljike mogu čuvati nekoliko nedelja. Preporučuje se čuvanje u perforiranim plastičnim kesama ili posudama sa poklopcem.