Koren šargarepe sadrži i visok procenat ugljenih hidrata, belančevina, pektina, flavonoida, kompleks mineralnih soli i vitamina, vitamine grupe B (veliku količinu vitamina PP) i askorbinsku kiselinu.
Mnogobrojne koristi za organizam
Dokazano je da se najveća količina korisnih svojstava nalazi u spoljašnjim slojevima korena a da su za organizam najkorisnije narandžasto – crvene sorte. Ako konzumirate 50 – 100 grama dnevno ovog povrža, velika je šansa da ćete sprečiti avitaminozu.
Šargarepa ima antizapaljenska i dijaforetička svojstva (podstiče preznojavanje). Takođe, izuzetno je blagotvorna i kod disajnih tegoba: pomaže kod prehlade, kašlja, bronhitisa, astme. Zbog velike količine beta – karotena (karotenoida tj vitamina A), dobra je oči kao tradicionalno poznata „hrana za vid“, potpomaže jačanju imuniteta i poboljšava rad creva. Takođe, odličan efekat ima i kod hemoroida a ima i antiseptično dejstvo.
Pomoć u slučaju heliko bakterije
Zanimljivo je da je šargarepa vrlo delotvorna u uništavanju heliko bakterije a pomaže i u pratećim simptomima kao što su nadimanje, gorušica, mučnina, povraćanje, izostanak apetita, iznenadno mršavljenje. Evo i recepta: iscedite sok od šargarepe i svako jutro pola sata pre doručka popijte do 1,5 do dva decilitra soka. Sok treba konzumirati 40 dana.
Ostale bolesti kod kojih može da pomogne
- Za slučajeve kašlja ili promuklosti, spremite ceđeni sok od šargarepe sa medom ili je izrendajte i skuvajte u mleku.
- Ako imate kijavicu, možete da koristite mešavinu sveže pripremljenog soka od šargarepe i biljnog ulja (odnosu 1 : 1), u koju treba dodati nekoliko kapi soka od belog luka. Smesa se kapa u nos nekoliko puta dnevno.
- U slučaju faringitisa (upale grla) pomaže prirodni lek od šargarepe i meda: pomešajte dve kašike izrendane šargarepe s jednom kašičicom meda, od formirajte grudvu i držite je u ustima pet do sedam minuta, postepeno je natapajući pljuvačkom. Upozoravamo da ovaj lek mogu da upotrebljaju samo oni koji nisu alergični na med.
- Ako imate neki upalni proces u usnoj duplji (sluzokoža, afte), mućkajte i ispirajte više puta dnevno ceđenim sokom od šargarepe.
- Izuzetno izraženo laksativno dejstvo šargarepe pomaže kod zatvora (opstipacije) i kod hemoroida. Popijte na prazan stomak 150–200 ml sveže isceđenog soka s pulpom. Ako dete ima čvrstu stolicu ili opstipaciju, dajte mu po jednu kašiku soka ujutru i uveče.
- Sinuzitis je upala paranazalnih sinusa čiji uzrok mogu da budu bakterije, virusi, gljivice, alergije ili autoimune bolesti. Za lek koji može da pomogne kod upale sinusa, potrebno je da izblendirate 2 šargarepe, 2 pomorandže, 1 zelenu jabuku i malo parče đumbira (ne preporučuje se bolesnicima koji imaju hipertenziju). Pijte po jednu čašu dnevno, sat vremena pre glavnogobroka.
- Izuzetno je delotvorna i u jačanju korena kose. Ceđeni sok šargarepe nanesite na teme i utrljajte u kosu, isperite posle desetak minuta.