Naslovna / Ishrana

Dragocen prah ljuske jajeta: Zašto ih više nećete bacati?

Sanja Stijović Mićković|11:00 - 22. 08. 2024.

Drevni lek vraća se za moderne potrebe za kalcijumom

prah od ljuske jajeta Samo pola ljuske jajeta može da obezbedi dnevnu potrebu odrasle osobe za kalcijumom od 1.000 miligrama Foto Shutterstock

Iako znamo da jaja pružaju veliku nutritivnu vrednost svojim proteinima i holinom koji poboljšavaju funkcije mozga, ispostavilo se da su ljuske koje bacamo riznica vrednih hranljivih materija. Od smanjenja rizika od osteoporoze do podrške kardiovaskularnom zdravlju, pa čak i poboljšanja higijene zuba, ljuske jaja mogu biti dobro čuvana tajna prirode za sveukupno zdravlje.

Samo pola ljuske jajeta zadovoljava naše dnevne potrebe za kalcijumom

Tvrdi spoljni sloj ljuske jajeta, koji čini 94 procenta kalcijum karbonata u kombinaciji sa proteinima i drugim mineralima kao što je magnezijum, predstavlja riznicu hranljivih materija.

Svaki gram sadrži otprilike 380 miligrama kalcijuma, prirodnog najprisutnijeg minerala za izgradnju kostiju. Samo pola ljuske jajeta može da obezbedi dnevnu potrebu odrasle osobe za kalcijumom od 1.000 miligrama.

Ovo obilje čini prah ljuske jaja dostupnim, pristupačnim dodatkom kalcijuma od vitalnog značaja za rešavanje globalnih nedostataka kalcijuma koji su povezani sa osteoporozom, komplikacijama u trudnoći, određenim vrstama raka i kardiovaskularnim problemima. Takođe, unutrašnja membrana ljuske jajeta sadrži kolagen, koji koristi koži, zglobovima i varenju.

Jačanje kostiju, ubrzavanje zarastanja rana

Kalcijum dobijen iz ljuske jajeta nudi izuzetnu bioraspoloživost u poređenju sa prečišćenim kalcijum karbonatom iz izvora hrane, navodi se u istraživanju objavljenom u Međunarodnom časopisu za farmakološka istraživanja. Kliničke i eksperimentalne studije pokazuju da je prah ljuske jajeta pogodan za prevenciju i lečenje osteoporoze, i da pozitivno utiče na zdravlje kostiju i hrskavice.

Nedavna randomizovana, dvostruko slepa, kontrolisana studija objavljena u Nutrients otkrila je da zamena za kućni obrok obogaćena prahom od ljuske jajeta i vitaminom D sprečava gubitak kostiju kod žena u postmenopauzi sa visokim rizikom od osteoporoze. Autori studije primetili su da su njihovi nalazi u skladu sa prethodnim istraživanjima koja pokazuju prednosti vitaminsko-mineralnih suplemenata obogaćenih prahom od ljuske kokošjeg jajeta.

Membrana ljuske jajeta sadrži hranljive materije poput glikozaminoglikana koji regulišu rast ćelija, proliferaciju i zarastanje rana, kaže Jacqueline Vernarelli, epidemiolog za ishranu, nutricionista za javno zdravlje i profesor na Sacred Heart University in Fairfield, Konektikat.

Ovo može objasniti zašto istraživanja pokazuju da membrana ljuske jajeta može ubrzati regeneraciju kože i poboljšati zarastanje rana stimulisanjem proizvodnje citokina i smanjenjem upale. Njen sadržaj kolagena takođe je dijetetski protein koji je koristan za osobe sa osteoartritisom.

Uključivanje praha od ljuske jajeta u nečiju ishranu relativno je jednostavno, kaže Vernarelli.

– Kao i mnogi kulinarski praškovi, prah od ljuske jajeta može se dodati u hranu mešanjem u supe, sosove ili smese za pohovanje – kaže ona.

Vernarelli je napomenula da se moraju preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti kada se priprema bilo koja hrana, i upozorila je da se ne konzumiraju sirova ili nedovoljno kuvana jaja ili komponente jaja.

Procena potencijalnih rizika i koristi

Kada se konzumira prah od ljuske jaja važno je uzeti u obzir da neki ljudi mogu imati alergije na proteine jaja i da u tom slučaju treba da izbegavaju dodavanje praha od ljuske jajeta u ishranu. Za većinu drugih, postoji vrlo malo ozbiljnih rizika ili neželjenih efekata povezanih sa konzumiranjem ljuske jajeta, pod uslovom da su ljuske pravilno pripremljene.

Neadekvatno mlevene ljuske mogu sadržati oštre delove koji mogu izazvati iritaciju grla ili oštetiti jednjak. Nepravilno sterilisane ljuske mogu da sadrže štetne bakterije kao što je salmonela.

Međutim, i kada je nešto dobro, ne treba ga konzumirati i prevelikim količinama. Povećan unos kalcijuma u ishrani iz praha od ljuske jajeta može dovesti do predoziranja, sa prekomernim unosom koji može izazvati neželjene efekte kao što su mučnina, povraćanje, umor, nepravilan rad srca i nizak krvni pritisak.

Podjednako je važno voditi računa i o drugim vitaminima i lekovima, jer oni mogu uticati na nivoe kalcijuma u telu. Ovo posebno važi za one koji uzimaju velike doze vitamina A i D, koji povećavaju apsorpciju kalcijuma, i za osobe koje koriste antacidne tablete koje se kupuju bez recepta a koje mogu da sadrže značajne količine kalcijuma.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo