Nadutost i gasovi, verovatno nema osobe koja se nije suočila sa ovim problemom. Pojedini nutricionisti tvrde da za ovaj problem krivicu snosi pet namirnica, dok ih je sedam u grupi koje pomažu da se ovaj problem reši. U svakom slučaju, ako se osećamo neprijatno i imamo nadutost i gasove posle obroka, možda je vreme da preispitamo koju to hranu jedemo, i da eventualno promenimo način ishrane. Evo koje namirnice pomažu a koje odmažu stomaku kada je reč o gasovima i nadutosti.
Namirnice koje izazivaju nadutost i gasove
1. Brokoli, kupus, kelj
Kelj, brokoli i kupus spadaju u povrće iz porodice krstaša i sadrže rafinozu — šećer koji ostaje nesvaren sve dok ga bakterije u crevima ne fermentišu. To dovodi do gasova i nadutosti u stomaku.
– To nikako nije razlog da potpuno izbacite ove namirnice iz ishrane. Korišćenje hrane bogate hranljivim materijama i vlaknima dovodi do jačeg, zdravijeg sistema za varenje koji je manje sklon nadimanju. Važno je samo da ove namirnice unosite u umerenim količinama – kažu nutricionisti uz preporuku da se ovo povrće kuva na pari.
Kuvanje bilo kog povrća omekšava vlakna i smanjuje supstance koje izazivaju nadutost, tako da ovako termički obrađeno povrće zauzima manje prostora u gastrointestinalnom traktu. Na ovaj način neće se u potpunosti eliminisati ili sprečiti nadimanje, ali će povrće biti lakše za varenje.
2. Pasulj, sočivo, soja…
To verovatno nije novost, ali pasulj, sočivo, soja i grašak, pojačavaju osećaj nadutosti i izazivaju gasove. Takođe sadrže šećere i vlakna koja naša tela ne mogu lako da apsorbuju. Dakle, kada mahunarke stignu do debelog creva, bakterije u crevima pojačano rade. Ovaj proces dovodi do gasova, koji izazivaju nadutost, objašnjava nutricionista.
– Kombinujte mahunarke sa lako svarljivim celim zrnima, poput pirinča ili kinoe. Ako često jedete voće, povrće, orašaste plodove, integralne žitarice, ovo povrće koje izaziva nadutost će manje da smeta – kažu nutricionisti.
3. Mleko
Ako osetimo gasove nakon nekoliko kriški sira ili činije žitarica sa mlekom, možda smo netolerantni na laktozu — što znači da našem telu nedostaju neophodni enzimi da razgrade laktozu. To može dovesti do stvaranja gasova i izazvati nadimanje. Nutricionisti zato preporučuju upotrebu mleka bez laktoze.
4. Jabuke
Jabuka, ako je jedemo svakog dana može da nas spase odlaska kod lekara, ali ne uklanja nadustost i gasove. Bogate vlaknima, jabuke takođe sadrže fruktozu i sorbitol, šećere koji se nalaze u voću na koje su mnogi netolerantni. Međutim, jabuke su odlična užina, pa ih ne treba izbaciti iz ishrane.
– Jedna jabuka dnevno će smanjiti rizik od srčanih oboljenja i respiratornih problema. Jedite ih u umerenim količinama i odvojeno od obroka – savetuju nutricionisti. Ostalo voće koje nadima su: kruške, breskve i suve šljive.
5. Previše slana hrana
Izbegavanje natrijuma nije tako jednostavno kao izbegavanje soli. Natrijuma ima u većinu prerađene i upakovane hrane, uključujući supe, hleb i drugu slanu hranu. To ga čini veoma teškim za izbegavanje. Pijte puno vode da biste isprali nagomilane količine natrijuma koji može da izazove nadutost i gasove.
Namirnice koje smanjuju nadutost i gasove su:
1. Krastavac
Ljudi koriste krastavce da smanje natečenost ispod očiju, ali su podjednako delotvorni i kod sprečavanja nadutosti. Ovo povrće sadrži kvercetin, flavonoidni antioksidans koji pomaže u smanjenju ovog osećaja. Dokazano je da krastavci inhibiraju aktivnost proinflamatornih enzima, pa je dobro da se krastavac jede svež ili jednostavno slatko piće zamenite čašom vode u kojoj se nalazi krastavac.
2. Banane
Namirnice bogate kalijumom poput banana, avokada, kivija, pomorandže i pistaća sprečavaju zadržavanje vode regulišući nivoe natrijuma u vašem telu i na taj način mogu da smanje nadimanje koje izaziva so. Banane takođe imaju rastvorljiva vlakna koja mogu da ublaže ili spreče zatvor. Jer, nadutost može biti izazvana i opstipacijom.
3. Papaja
Enzim u papaji, papain, pomaže u razgradnji proteina u sistemu za varenje, što varenje čini lakšim. Tropsko voće sadrži i antiinflamatorna svojstva, kao i vlakna koja podržavaju bolju probavu. Jedite papaju celu i svežu ili pijte smuti od ovog voća, savetuju nutricionisti, a sve u cilju izbegavanja nadutosti i gasova.
4. Špargle
Špargle mnogi zovu superhranom protiv nadimanja. Naravno, one mogu da daju neprijatan miris urinu, ali pomažu da se izbaci višak vode, čime se oslobađamo nadutosti i gasova. Takođe sadrži prebiotike, koji podržavaju rast „dobrih“ bakterija. Ovo pomaže u održavanju ravnoteže u našem probavnom sistemu kako bismo sprečili ili smanjili gasove.
5. Jogurt sa probioticima
Probiotici pomažu u regulisanju varenja i štite opšte zdravlje digestivnog trakta. Naravno, možete uzimati probiotske suplemente, ali je još bolje da ih konzumirate u jogurtima bogatim njima kao dodatak doručku.
6. Seme komorača
Komorač se takođe smatra blagotvornim za funkcionisanje digestivnog trakta. Ovo seme ima jedinjenje koje opušta mišiće, što omogućava prolaz gasova i ublažava nadimanje.
7. Đumbir
Đumbir sadrži enzim zingibain, koji pomaže u varenju proteina. Ovo potencijalno pomaže da se hrana lakše vari, smanjujući nadimanje, gasove ili zatvor. Ako osećate nadutost i gasove, pijuckajte domaći čaj od đumbira koji se priprema tako što se nekoliko kriški đumbira prelije šoljom vrele vode, ostavi da odstoji pet do 10 minuta, procedi i piti tokom dana.
Hvala na savetima; i nama je to dragoceno.