Drevna praksa trljanja dlanova stvara toplinu u našim rukama i pomaže u smirivanju našeg nervnog sistema oslobađanjem od stresa. Trljanje dlanova, osim kada nam je hladno, može biti umirujuća praksa korisna za naše zdravlje koja može koristiti našem umu i telu.
Koje su prednosti trljanja dlanova
Bez obzira na to da li želimo fizičko olakšanje ili želimo da ublažimo stres, ova tehnika trljanja dlanova je efikasna i jednostavna. Stručnjak za jogu Divya Rolla navodi neke od glavnih prednosti trljanja dlanova.
1. Smanjenje stresa
Kada trljamo dlan o dlan, povećava se cirkulacija krvi i energije u našim rukama, što može da deluje osvežavajuće na naš um. Kada se osećate umorno ili ni na šta ne možete da se usredsredite, brzo počnite da trljate dlanove i to će vam pomoći da povratite koncentraciju i izoštrite svoje misli. Ako, recimo, imate posao koji uključuje rad na tastaturi, napravite kratku pauzu prepustite se trljanju dlanova da biste se osećali sveže i puni pozitivne energije.
2. Manje anksioznih misli
Pojačani simptomi stresa ne zadržavaju se samo u našem umu, već se mogu manifestovati i fizički. Toplota koja se stvara kao rezultat trljanja dlanova može umiriti nervni sistem, pomažući u smirivanju uma i smanjenju simptoma fizičkog stresa. Takođe, ritmički pokreti trljanja dlana o dlan mogu imati terapeutske efekte na telo, omogućavajući nam da postanemo svesni osećaja topline i na trenutak se odvojimo od anksioznih misli.
3. Emocionalni osećaj ravnoteže
Veruje se da toplina i energija koju generiše ova praksa utiču na srčanu čakru, koja je direktno povezana sa našim emocionalnim blagostanjem. Aktiviranjem ovog energetskog centra našeg tela, trljanje dlanova može pomoći u oslobađanju emocionalnih blokova iz našeg tela i doneti osećaj unutrašnjeg mira. Ova praksa stimuliše protok či (vitalne energije) u tradicionalnoj kineskoj medicini, za koju se veruje da oživljava energetske rezerve tela. Ako se osećamo pospano, možemo da uradimo ovu vežbu da bismo probudili svoja čula i dali sebi trenutni podsticaj energije.
4. Topliji dlanovi
Neki ljudi imaju problema sa hladnim dlanovima ili ukočenim prstima. Ovo stanje posebno se pogoršava tokom hladnijih meseci. Za te ljude praksa trljanja dlanova prava je blagodet. Oni ovu tehniku mogu da primene u praksi da povećaju cirkulaciju krvi u dlanovima i zagreju ih, što će rezultirati većom fleksibilnošću ruku.
5. Kvalitetniji san
Nekada noću teško uspevamo da zaspimo i spavamo kada su nam napeti mišići tela i um. Ako ovu tehniku praktikujemo noću pre spavanja, primetićemo smirujući efekat na nervni sistem koji može da pripremi um i telo za odmor. Ako ovu tehniku uključimo u svoju rutinu pre spavanja, možemo signalizirati svom telu da je vreme da se opustimo i zaspimo.
6. Podsticanje pažnje
Kada osetimo da nam je um zaglavljen u začaranom krugu stalnih anksioznih misli, svoja čula možemo da dovedemo u sadašnji trenutak vežbanjem ove tehnike. Ona nam skreće pažnju na senzacije u rukama i toplotu koju stvaraju. Može poslužiti kao podsetnik da ostanemo povezani sa trenutkom, pomažući nam da se više povežemo sa svojim okruženjem i prilagodimo se njegovim potrebama.
7. Ublažavanje bola
Toplota koja se stvara u našim rukama nakon trljanja dlanova može se primeniti na bolne ili upaljene delove tela. Ova toplota može pomoći u opuštanju napetih mišića i oslobađanju nelagodnosti, delujući kao prirodni lek za manje bolove i tegobe. Kada se zagrejane ruke stave na bolna mesta, protok krvi na tom delu se povećava, podstičući umirujući efekat. Na primer, prednosti trljanja ruku možemo da iskoristimo tako što ćemo ih staviti na oči ako su nam umorne i napete nakon dugog rada ispred ekrana.
8. Oporavak i opuštanje
Osobe koje se bave intenzivnim fizičkim aktivnostima ili jogom mogu se osećati umorno na kraju sesije. Toplota koja se stvara trljanjem dlanova može pomoći u oslobađanju napetosti u zglobovima i rukama. Trljanje dlanova posebno je korisno nakon intenzivnih vežbi, jer deluje kao oblik blagog oporavka i opuštanja.
Kako da praktikujemo trljanje dlanova
Sada kada znamo koje su prednosti trljanja dlanova, treba da znamo i kako pravilno da radimo ovu izuzetno jednostavnu vežbu.
- Počnite tako što ćete energično trljati dlanove jedan o drugi da biste stvorili toplotu. Nastavite tako dok ne osetite primetnu toplotu u dlanovima.
- Stavite zagrejane dlanove na delove tela koji izazivaju nelagodnost, recimo na oči, lice ili bilo koji drugi deo tela gde vam je potrebno olakšanje ili opuštanje.
- Pokušajte trljanje dlanova da uključite u svoju svakodnevnu rutinu, ujutro kao vežbu svesnosti ili nakon perioda intenzivne fizičke aktivnosti.
- Da biste poboljšali svoje duhovno blagostanje, možete da trljate dlanove svako jutro