Veza um i telo način je na koji naše mentalno i fizičko zdravlje međusobno deluju Foto: Shutterstock
Um može da pomogne telu da na najbolji način prevaziđe anksioznost i druge srodne probleme kao što su fobije i opsesivno-kompulzivni poremećaj, da smanji bol, poboljša kvalitet sna, snizi krvni pritisak i generalno poveća energiju i koncentraciju.
Veza um i telo način je na koji naše mentalno i fizičko zdravlje međusobno deluju. Umesto da budu odvojeni, oni utiču jedno na drugo. Fizička bolest može da poveća mogućnost za razvoj anksioznosti, depresije i drugih mentalnih zdravstvenih problema. Nasuprot tome, depresija, anksioznost i nekontrolisani stres mogu da oslabe vaš imuni sistem i izazovu fizičke simptome.
Zahvaljujući meditaciji naš mozak može da oslobodi endorfine, što pomaže u smanjenju bola. Fokusiranje na nešto mirno i tiho takođe može da pomogne u smanjenju upale i odvrati fokus s bola.
Učenje tehnika svesnosti kako bi se fokusirali na duboko disanje i svest o sadašnjem trenutku može da nam pomogne da bolje spavamo. Ove tehnike pomažu da se otgrnemo od misli koje izazivaju anksioznost i pokreću relaksaciju našeg tela kako bismo brže mogli dautonemo u san.
Praktikovanje meditacije može da pomogne u snižavanju krvnog pritiska. Izgleda da ovaj efekat izaziva proizvodnja azotnog oksida, koji pomaže u opuštanju i širenju krvnih sudova. Redovna meditacija može da pomogne telu da proizvodi više azotnog oksida.
Korišćenje moći našeg uma može da pomogne da ostanemo zdraviji pokretanjem odgovora imunološkog sistema. Meditativna praksa i duboko disanje aktiviraju naš parasimpatički nervni sistem, koji pomaže u kontroli upale u telu kako bismo se efikasnije borili protiv bolesti.
Naš um može da nam pomogne da prevaziđemo anksioznost i druge srodne probleme kao što su fobije i opsesivno-kompulzivni poremećaj. Meditacija stvara duboko stanje opuštenosti, pomaže da usredsredimo pažnju i eliminišemo bučne misli koje nam izazivaju stres. Rezultirajući osećaj smirenosti i mira smanjuje anksioznost i promoviše mentalno i fizičko blagostanje.
Opuštanje i druge pozitivne tehnike suočavanja mogu da pomognu u ublažavanju efekata stresa, uključujući osećaj umora i bezvoljnosti koji mogu da se pojave. Opuštanje usporava rad srca i poboljšava kvalitet sna, što vam može pomoći da se probudite osveženi i energični.
Bilo koja vrsta stresa povećava nivo šećera u krvi. Razne tehnike opuštanja pomažu, tako da se šećer u krvi bolje kontroliše. Muzika, masaže, terapija umetnošću, joga i duboko disanje sve su metode opuštanja koje vam pružaju ove prednosti.
Reakcija na stres inhibira naše varenje. Kada je telo u stanju uznemirenosti, ono skreće resurse od varenja hrane, jer se priprema za stanje u kojem se telo mobiliše da eliminiše pretnju. Aktiviranje našeg relaksacionog odgovora može da pomogne kod probavnih poremećaja kao što su:
Istraživači sa Medicinskog centra Univerziteta Kolumbija otkrili su da opuštanje može da promeni funkciju i strukturu vašeg mozga. Meditacija samo nekoliko minuta dnevno može smanjiti ometanja i pomoći vam da se bolje koncentrišete. Različite vrste meditacije koje nam pomažu da se fokusirate su sledeće:
Pokazalo se da meditacija smanjuje bes, negativnost i agresiju. Pomaže nam da postanemo svesni kako bismo mogli da promenimo svoje misli i otkrijemo kako se osećamo u vezi sa frustrirajućim situacijama i kako da na njih reagujemo.