Treba jesti i pre i posle treninga, ali paziti na to šta jedete i kada Foto: Shutterstock
Hrana koju treba jesti pre ili posle treninga? Sigurno ste razmišljali o tome, posebno ako se hranite zdravo i vežbate redovno. Pravilan raspored obroka i dobar izbor namirnica, učiniće da energiju iz onoga što ste pojeli pre treninga, iskoristite na najbolji način, a da posle fizičke aktivnosti lako nadoknadite izgubljene vitamine, minerale, proteine i elektrolite.
Nutricionisti savetuju da obavezno pojedete nešto pre treninga. Ukoliko u vežbate na prazan stomak, moguća je pojava vrtoglavice, mučnine ili letargije. Takođe, veća je verovatnoća od povreda. Čak i ako se ništa od ovih stvari ne dogodi, preskakanje obroka može negativno uticati na učinak i smanjiti potencijalne koristi od vežbanja.
Istina je da većina ljudi praktikuje da vežba na prazan stomak. To je, kažu stručnjaci, opasno ukoliko neko pati od dijabetesa. Ukoliko ste zdravi, a jednostavno nemate naviku da pre treninga pojedete makar proteinsku pločicu ili neku voćku, sigurno neće doći do negativnih reakcija. Stručnjaci savetuju da ipak, svako pre fizičke aktivnosti mora da bude dobro hidriran i da pije umerene količine vode pre, u toku i posle treninga.
Idealno vreme za jelo je između 30 minuta i tri sata pre treninga. Na taj način, još uvek ne varite hranu i ne remetite taj važan proces. Možda ćete morati da eksperimentišete sa različitim vremenima i da uvidite koji vremenski okvir je za vas najbolji. Ako vežbate rano ujutru, verovatno će vam biti problem, da pre treninga doručkujete. Međutim, neka mala užina ili mini-doručak, može biti dobro rešenje.
Zeleni smuti je prava proteinska bomba. Trebalo bi popiti polovinu 30 minuta do sat vremena pre početka treninga, a drugu polovinu kada završite. Ukoliko vežbate kasnije tokom dana, obrok – užina bi trebalo da bude nekih 30 minuta do sat vremena pre treninga. Ako ste imali normalan obrok, nemojte vežbati dok ne prođe period od dva do tri sata. Aktivnim sportistima potrebne su veće količine hrane, jer oni potroše i više energije od rekreativaca.
Ugljeni hidrati = energija. Kada ih jedemo, razlažu se u glukozu, ulaze u mišićne ćelije i daju nam neophodno „gorivo“ za vežbanje maksimalnog kapaciteta. Mišići skladište glukozu u obliku glikogena i stvaraju rezerve. Unos ugljenih hidrata pre treninga, osiguraće da imate dodatnu glukozu ako vam je potrebna, i da lako dopunite zalihe glikogena. U slučaju da tokom treninga nemate dovoljno glukoze, verovatno ćete se osećati slabo i umorno.
Uljeni hidrati koje stručnjaci preporučuju pre treninga su, recimo: jedna voćka (ko ima osetljiv želudac ne treba tada da jede citruse), ovsene pahuljice, krekeri, pirinčane galete ili parče tosta.
Pored ugljenih hidrata, dobra ideja je da konzumirate i malo proteina pre treninga, posebno ako praktikujete vežbe snage, poput dizanja tegova. Tokom ove aktivnosti, moguće je da dođe do malog, neosetnog kidanja mišićnih vlakana. U trenucima odmora, telo „popravlja“ te mikro pukotine, gradeći mišićno tkivo i čineći ih jačim nego pre vežbanja. Upravo za to su mu potrebni proteini.
Koristite izvore proteina koji se lako vare kao što su orasi, jogurt, parče ćuretine, tvrdo kuvano jaje, čaša običnog ili sojinog mleka. Nemojte jesti velike količine, kako ne biste uznemirili želudac.
Nemojte izbegavati hranu posle treninga, ali, kao i sa ishranom pre vežbanja, morate voditi računa o vremenu i količinama. Ishrana posle treninga se odnosi na nadoknađivanje potrošenih kalorija. Najvažnije je obezbediti zalihe potrošenog glikogena. Konzumiranje proteina nakon treninga neophodno je za brzi oporavak mišića, posebno nakon treninga sa tegovima. Osim toga, hrana koju ćete uneti, mora da sadrži sadrži elektrolite (minerale potrebne neuronima), koje gubimo pri znojenju.
Ako ne jedete posle treninga, možete biti umorni, iscrpljeni i boriti se sa niskim nivoom šećera u krvi. Takođe, remetite proces revitalizovanja tela, a ni očekivani rezultati neće biti zadovoljavajući. Obrok posle treninga, laganiji, i u istim količinama kao i pre vežbanja, možete pojesti i petnaestak minuta pošto ste završili trening. U redu je ako uzmete i samo nekoliko zalogaja, ako ćete dva sata kasnije imati pun obrok. Ono što jedete posle vežbanja, treba da bude bogato zdravim proteinima i složenim ugljenim hidratima koji se sporo razgrađuju.
Izaberite nešto od predloženih namirnica, u zavisnosti od toga da li posla treninga uzimate samo užinu, ili kompletan obrok.